Nový projekt CEITEC VUT vylepší bioaktivní hemostatika a krytí ran z obnovitelných zdrojů

10. října 2018

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Novým bioaktivním hemostatikům a krytí ran z obnovitelných zdrojů na bázi kolagenu a celulózy se bude pod vedením Lucy Vojtové věnovat tým věnující se Biomateriálům skupiny Pokročilých polymerních materiálů a kompozitů. Na čtyřletém projektu pro TAČR EPSILON, který poběží od ledna příštího roku, budou odborníci z CEITEC VUT spolupracovat například s Výzkumným ústavem veterinárního lékařství či Veterinární a farmaceutickou univerzitou Brno. Vylepšení současných produktů by mělo vést ke snížení jejich ceny a rozšíření i do zemí třetího světa. 

V novém aplikovaném výzkumu se výzkumníci zaměří na přípravu nových porézních biomateriálů na bázi kolagenu a celulózy. Ty by měly mít v budoucnu mnohostranné využití v medicíně a nahradit současné materiály. Konkrétně bude vytvořen funkční vzorek hemostatik, funkční vzorek krytů ran pro obtížně hojitelné rány a funkční vzorek biologicky aktivního krytí ran stimulujícího hojení.

„Kromě zlepšení vlastností výrobků oproti stávajícím řešením předpokládáme také, že se sníží výrobní cena. Je to díky aplikačním garantům v tomto projektu, kteří budou dodávat nové vstupní materiály a mají s hemostatiky dlouhodobé zkušenosti. Mělo by to vést k podpoření rozšíření vyvinutých produktů v tuzemských zdravotnických zařízeních a také zajistit konkurenceschopnou cenu pro export. Věříme, že se díky tomu podaří vstoupit i na trhy rozvojových zemí,“ dodala Lucy Vojtová s tím, že právě v rozvojových zemích jsou nyní podobné výrobky cenově nedostupné. 

Autor: Zuzana Pospíšilová