Vědci z CEITEC VUT odhalili roli signálů zodpovědných za formování částí obličeje u obratlovců

31. července 2018

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Vědci z laboratoře rentgenové počítačové mikro a nanotomografie z CEITECu VUT spolupracují již od roku 2012 se švédskou skupinou vývojových biologů na vysvětlení mechanismu formování obličeje u obratlovců. O této úspěšné spolupráci jsme již informovali dříve. Nyní přišli s dalším zajímavým objevem a to popisem signalizačních drah, které jsou přímo zodpovědné za budování různých anatomických struktur v obličejové části. 

Celý výzkumný tým spolupracoval na sérii genetických experimentů na myších embryích, kde byly sledovány mutace různých genů a rozdílná vývojová stádia. Tým vědců z tomografické laboratoře CEITEC VUT byl zodpovědný za 3D vizualizace a zhodnocení digitalizovaných 3D modelů. Dokázali přesně spočítat, které části chrupavky jsou nejvíce zasaženy a jak se mezi sebou liší. Díky metodě rentgenové počítačové mikrotomografie byly navíc zobrazeny i další měkké tkáně, jako je mozková kůra nebo čichový epitel. Právě tyto dvě struktury se pak ukázaly jako klíčové při tvorbě signálů tvořících budoucí obličej.

Výzkum byl publikován v časopise eLife (IF 8,5), což je již druhý článek ve dvou letech v tomto prestižním časopise. „Mít silný multidisciplinární tým je klíčovou podmínkou, pokud chce vědec uspět na mezinárodní scéně. Významné výzkumy se již dnes prakticky neobejdou bez silného technického zázemí, které biologům nabízíme,“ doplnil vedoucí výzkumné skupiny Charakterizace materiálů a pokročilé povlaky, profesor Jozef Kaiser.


Odborný kontakt:

prof. Ing. Jozef Kaiser, Ph.D. prof. Ing. Jozef Kaiser, Ph.D. Vedoucí výzkumné skupiny
Telefon: +420 54114 9700
E-mail:
Kancelář: