Vědci z CEITEC VUT využívají microCT i k vyšetřování střelných zranění na lebce

12. června 2018

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Ve spolupráci s Laboratoří morfologie a forenzní antropologie (LaMorFA) Masarykovy univerzity vědci z výzkumné skupiny Charakterizace materiálů a pokročilé povlaky analyzovali díky microCT kostní vzorky spojené s oblasti výzkumu střelných poranění na lebce.

Aktuální projekt vědců z CT laboratoře je zaměřen na zmapování možností využití microCT dat pro vizualizaci a hodnocení poškození kostní tkáně na úrovni mikrostruktur. Poškození na mikroskopické úrovni je charakteristické například přítomností malých trhlinek, které lze využít při určování typu zranění, což má uplatnění ve forenzní antropologii, soudním lékařství a například i v kriminalistické balistice.

Vědci vytvořili díky získaným datům trojrozměrný model, který umožnil zobrazení velikosti, tvaru i rozmístění mikrotrhlin. Zjistili, že sledované charakteristiky se výrazně lišily u zranění posmrtného a zranění způsobené v čase smrti. U prvního typu zranění byl přítomen malý počet rozsáhlých mikrotrhlin šířících se směrem od otvoru vstřelu. U druhého typu zranění byl počet mikrotrhlin zase mnohem větší, ale jejich délka i šířka výrazně menší a náhodně roztroušena napříč kostní tkání.

Více o aktuálních projektech CTlab se dozvíte v jejich newsletteru.

 

Kontaktní osoba:          

Ing. Tomáš Zikmund, Ph.D.